Wydarzenia

III Ogólnopolski Konkurs „WSPOMNIENIA MIŁOŚNIKÓW ROCK’N’ROLLA”

15.09.2011

Powolutku zbliża się termin nadsyłania prac na III Ogólnopolski Konkurs „Wspomnienia Miłośników Rock & Rolla” organizowanego przez Fundację SOPOCKIE KORZENIE. Ocena materiałów, po raz pierwszy, przeprowadzona zostanie w trzech kategoriach – wspomnienia uczestników zdarzeń oraz dokumenty i pamiątki osobiste; opracowania i kolekcje miłośników i fanów; inne prace, np. plastyczne itp. Prace konkursowe oceniać będzie jury składające się z publicystów muzycznych i animatorów kultury oraz wyspecjalizowanych w temacie muzealników (Jarocin, Opole). Wszystkie prace piśmienne opublikowane zostaną w roku 2012 w formie książkowej.

Termin zgłaszania prac mija 15 września 2011 (decyduje data stempla pocztowego), natomiast ostateczny termin dostarczenia ich do Fundacji mija 30 września br. Wyniki III Ogólnopolski Konkurs „Wspomnienia Miłośników Rock & Rolla” ogłoszone zostaną w Sopocie 22 października 2011.

Zadaniem konkursu jest wydobycie z mroków niepamięci wydarzeń jakie potrafią umknąć nawet najbardziej skrupulatnym dokumentalistom; gromadzenie świadectw ludzi, którzy uczestniczyli w mniej lub bardziej istotnych zdarzeniach składających się na historię naszej muzyki rozrywkowej, a przede wszystkim ratowanie przed zniszczeniem dokumentów, wydawnictw, plakatów, fotosów, gadżetów, instrumentów itp., których wartości historycznej po prostu sobie nie uświadamiamy.Efekty konkursu są ją imponujące. Dla przykładu pierwszy konkurs zaowocował odkryciem zapisu video z jedynego koncertu Czesława Niemena z zespołem Kombi, który miał miejsce w Sztokholmie w 1982 roku. Kolejny przyniósł niezwykły zbiór dokumentów i pamiątek związanych z początkami big-beatu w Krakowie, zgromadzony przez śp. Mieczysława Sudera (Old Boy ze Skoczowa) i jego kolegów.

Ujmując rzecz inaczej, konkurs jest jednym ze sposobów ratowania przed degradacją, archiwizowania i systematyzowania dokumentów i pamiątek, które w przyszłości zostaną udostępnione najpierw w Internecie, a potem w Muzeum Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, o którego powstanie w Sopocie nasza Fundacja walczy od lat kilku. Należy dodać, że konkurs prowadzony jest przy współpracy z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oraz Spichlerzem Polskiego Rocka w Jarocinie.

Poza konkursem, Fundacja SOPOCKIE KORZENIE może pochwalić się m.in. tym, że z naszej inicjatywy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył medalami Gloria Artis (m.in. Franciszek Walicki, Seweryn Krajewski, Jerzy Kosela i Jerzy Skrzypczyk), Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni nagrodami honorowymi i finansowymi kilku innych nie mniej zasłużonych muzyków (Henryk Zomerski, bracia Bernolakowie, Bernard Dornowski). Wydaliśmy foto-albumy „This Is Jazz” Marka Karewicza i „Muzyka Młodej Generacji” Jacka Awakumowskiego oraz książkę „Wspomnienia rówieśników rock’n’rolla”, będącą pierwszą zbiorem prac nadesłanych na nasz pierwszy konkurs (2010). Zrealizowaliśmy też plenerowe wystawy: „Big Beat – 50 lat rock’n’rolla w Polsce”, „Muzyka Młodej Generacji - 30 lat minęło” i „Krzysztof Klenczon”. Przygotowaliśmy jubileuszowe koncerty z okazji 40-lecia zespołu Polanie (2009), 45-lecia Czerwonych Gitar i 50-lecia Czerwono-Czarnych (2010) oraz 30-rocznicy śmierci Krzysztof Klenczona i 50-lecia sopockiego Non-Stopu (2011). 

 

REGULAMIN III OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU„WSPOMNIENIA MIŁOŚNIKÓW ROCK’N’ROLLA”

CEL KONKURSU

Celem ogólnopolskiego konkursu „Wspomnienia miłośników rock’n’rolla” jest ocalenie od zapomnienia i promowanie nie docenianego wycinka naszego dziedzictwa narodowego, jakim jest bez wątpienia muzyka rock’n’rollowa, zwana big-beatem, oraz wszystkie jej pochodne powszechnie nazywane muzyką rozrywkową. Jest nim również gromadzenie wspomnień uczestników tamtych zdarzeń, dokumentów, pamiątek oraz wszelkich innych świadectw materialnych, które mogą pomóc w usystematyzowaniu i udokumentowaniu zdarzeń mających niebagatelny wpływ na polską kulturę współczesną. Konkurs ten ma być też hołdem dla twórców i wykonawców działających na tej niwie.

ORGANIZATOR KONKURSU

Organizatorem konkursu jest Fundacja „Sopockie Korzenie” z siedzibą w Sopocie, ul. Wybickiego 48 (Stadion SKLA). KRS: 0000320948, NIP: 585 14 46 767, regon: 220734973 przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Urzędu Miasta Sopot oraz redakcji dziennika „Polska – The Times” oraz portali internetowych „Nasze Miasto” i „Archiwum Polskiego Rocka”

ZASADY UCZESTNICTWA W KONKURSIE

1.W konkursie mogą wziąć udział wszystkie osoby, zamieszkałe w kraju i za granicą, które do dnia 15 września 2011 roku nadeślą pocztą lub dostarczą w inny sposób na adres Organizatora utrwalone na nośniku materialnym: wspomnienia, dokumenty, pamiątki (fotografie, plakaty, płyty, nagrania audio i video) lub inne materialne świadectwa związane z tematem konkursu, dla jego potrzeb nazywane „pracami”.
2.Za datą dostarczenia zgłoszenia przyjmuje się datę stempla pocztowego w przypadku przesyłek poleconych, datę stempla pocztowego plus 7 dni roboczych w przypadku przesyłek ekonomicznych oraz faktyczną datę dostarczenia zgłoszenia bez udziału pośredników instytucjonalnych.
3.Do każdej „pracy” obowiązkowo dołączony być musi formularz zgłoszenia zawierający następujące dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz pisemna zgoda na bezpłatne zamieszczenie lub zreprodukowanie zgłoszonej „pracy” na łamach dziennika „„Polska – The Times””, patrona medialnego konkursu, lub jego krajowych mutacji oraz na portalach internetowych „Nasze Miasto” i „Archiwum Polskiego Rocka”, które uczestniczą w organizacji konkursu.
4.Formularz Zgłoszenia do pobrania ze strony Fundacji
www.sopockiekorzenie.org.pl/konkurs.html
5.Prace oceniane będą w trzech kategoriach:
Wspomnienia uczestników zdarzeń oraz dokumenty i pamiątki osobiste.
Opracowania i kolekcje miłośników i fanów.
Inna prace, np. plastyczne nie mieszczące się w dwóch poprzednich kategoriach.
6.Jury oceniając będzie przede wszystkim zwracać będzie uwagę na ich unikatowy charakter, oryginalność oraz jakość formy. Pod uwagę brana będzie również historyczna waga oraz niezwykłość zdarzeń, które dokumentują.
7.Udział w konkursie jest bezpłatny. Organizator nie zwraca kosztów przesyłki prac, ani ewentualnego udziału uczestników w ceremonii ogłoszenia wyników konkursu.

JURY

Nadesłane prace oceniać będzie Jury powołane przez Zarząd Fundacji, w skład którego wejdzie trzech przedstawicieli Organizatora oraz po jednym przedstawicielu Patronów Medialnych oraz po jednej osobie wskazanej przez Pomorski Urząd Marszałkowski, Urząd Miejski w Sopocie oraz ewentualnie przez Sponsorów.

NAGRODY

1.Laureaci konkursu otrzymają trzy nagrody w postaci marmurowych gitar ufundowanych przez Marszałka Województwa Pomorskiego oraz nagrody specjalne ufundowane przez Urząd Miasta Sopot.
2.Nagrody są równorzędne a prace oceniane będą w jednej kategorii, bez rozróżniania na ich formę. 
3.Jury na wniosek Zarządu Fundacji może przyznać dodatkowe nagrody.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

Ogłoszenie wyników Konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród odbędzie się nie później niż 31 października 2011 roku Sopocie, o czym wszyscy uczestnicy zostaną poinformowani pisemnie.

KARTA ZGŁOSZENIOWA - proszę o kontakt z Fundacją Sopockie Korzenie /adres mailowy poniżej/

Fundacja SOPOCKIE KORZENIE

Ul. Wybickiego 48, 81-842 Sopot
NIP: 585 144 67 67 * KRS: 0000320948 * Regon: 2207344973
www.sopockiekorzenie.org.pl

tel. 602297251, 501495404, 583514382  

loading...